Helči ovčí rok

Na naší farmě chováme ovce. Jsou chlupaté, na dotek měkké a přítulné. Přítulné tedy jsou jen některé. Hlavně ty, které jsme jako jehňata krmili z lahve, protože jejich maminky buď neměly dost mléka nebo je odložily.

Ovce na farmě Vlčí bouda

 

Chodím mezi ně ráda v každém ročním období.

Zima

V zimě je v ovčíně spousta jehňátek. Když tam vejdu, tak se ta jehňátka, která krmíme, seběhnout všude kolem mě. Někdy ani nejde projít. Přehodím krmená jehňata do samostatné ohrádky, abych je mohla v klidu napojit. Jsou tam vždycky spolu dvě. Dám jim flašku s teplým mlíčkem, kterou jsem si přinesla sebou a jehňátka si ji vezmou do tlamičky a začnou, některá už velmi rychle, sát. Vrtí u toho ocáskem. Jsou móóóc roztomilá! Když jehňata flašku vypijí, tak menší jehňátka dostanou druhou nebo dokonce i třetí a ta silnější přehodím zase zpátky ven a vezmu si další. Někdy mi pomáhají kamarádky.

 

Ovce na farmě Vlčí bouda

 

Krmení jehňat na farmě Vlčí bouda

 

Krmení jehňat na farmě Vlčí bouda

 

Jaro

Na jaře už většina jehňátek vyroste a začínají se pást a proto dostávají už jen jednu flašku. Ale aby se mohli jehňata i ovce začít pást, musí jim táta (farmář) připravit větší ohradu. Pak se otevře síť a všechny ovce se jako divé rozeběhnou na pastvu.

Do ovčína se vracejí z teplých krajin vlaštovky. Postaví si v ovčíně hnízda a když jsou hotová, nakladou do nich vajíčka.

Také pozveme pána, který stříhá ovce, aby nám je ostříhal. Protože ovcím by bylo v husté vlně po zimě velké vedro a protože by je táta všechny sám ostříhat nezvládl. Ostříháme pouze dospělé ovce, protože jehňata, která se narodila v zimě, mají zatím krátkou vlnu.

 

Ovce na jarní pastvě na farmě Vlčí bouda

 

Léto

V létě s ovcemi není problém, protože ovce nedojíme. Táta jim jenom donese kyblíky s nařezanou krmnou řepou. Taky má táta nějaký okruh, na kterém ovce pase. Dá ohradu na jedno místo a na dalším místě zatím vyroste tráva. Pak dá ohradu na druhé místo a zase může dorůst tráva na tom prvním místě. No a tak to jde pořád dokola.

Beránci narození v zimě dorůstají a už se cvičí v páření tím, že skáčou na ovce. Když to přestává být hra, taťka beránky porazí.

Podzim

Na podzim táta poráží více oveček, protože musí mít dost krmiva na zimu pro ty, co zůstanou. Zůstanou ovečky, které rodí málo jehňat, takže se o ně dokáží postarat, které mají dost mléka a jsou přítulné. Protože ovce, které se bojí a nechtějí se nechat hladit, tam nechceme. Většinou si necháme dvě až tři jehničky, o kterých si myslíme, že budou dobré mámy po těch svých.

Doufám, že tam naše oblíbené ovce zůstanou. :)

 

Autorkou článku je Helča Bittnerová.