Jehňata – jak přijdou na svět

Narození jehňat i kůzlat je u nás velkou událostí. Není radostnějšího pocitu, když vidíte hrdou matku, jak sama porodila a vzorně se stará o svá mláďata a zároveň má co jíst a pít. U ovcí i koz probíhá vše stejně, proto níže pouze ovčí zkušenosti.

 

jehnata-0

 

Porod nejčastěji začne ve večerních hodinách, výjimkou však není ani ranní porod. Trvá cca 2-8hod. Matce nejprve praskne plodová voda. Následně vyjde ven porodní vak – koule tekutiny, která má velikost jako hlava jehněte a roztáhne tak porodní cesty. Pak následuje jehně. Pokud je matka v pořádku, jehně celé olíže, očistí jej od plodového obalu a nezřídka sní placentu (to je zajímavé, protože ovce nejsou masožravci!). Jehně do půl hodiny vstane a začne instinktivně hledat cecík, aby se napilo životadárného mleziva – hustého mléka plného obraných imunitních látek. Ty totiž z matky nemohou přejít na plod skrz placentu, proto napití mlezivem je pro každé jehně zásadní.

Pro jehňata je ze začátku vše nové. Všude kolem je najednou velká zima. Cecík s mlékem (který hledají na celém těle matky) je uprostřed velké chlupaté koule, která se často pohybuje… Proto matku a čerstvé přírůstky na 2-3 dny oddělíme do choulu, aby si na sebe mohli lépe zvyknout. V dlouhých zimních večerech oběma pomáháme drobným světlem o intenzitě úplňku. Jehňata se rychleji zorientují a matky je mají neustále na očích, jsou více v klidu a nemůžou je omylem zalehnout.

 

jehnata-4

jehnata-1

Slabší kousky dostanou svetr, aby neprochladly.

Po 2-3 dnech se z choulu vypustí do stáda. Jehňata se  drží v těsné blízkosti matek po celý den. Později přes den skotačí s vrstevníky a volně se pohybují v okolí přístřešku. V případě kojení, nebo potřeby být s matkou, komunikují vzájemně bečením. Každá matka i jehně mají jedinečný hlas, podle kterého se vždy najdou. Každá matka dá napít pouze svým jehňatům.

jehnata-2

jehnata-3

Slabá jehňata nebo ta, která jejich matky odmítnou, musíme krmit.

Ve věku 2-4 týdny se již většina jehňat združuje ve skupinkách vrstevníků i na spaní. Po 15 dnech od narození se jehňatům začínají vyvíjet předžaludky a začínají zkoušet žvýkat seno. Ve věku 2 měsíců už mohou žít bez mateřského mléka. U nás jsou všechna mláďata s matkami minimálně 3-5 měsíců.

jehnata-6

 

A tady ještě pár fotek z našeho soužití s jehňátky:

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení