Vlaštovky a jejich život

Vlaštovky jsou důležitou součástí naší farmy. Pomáhají nám snižovat počet much. Rádi je pozorujeme jak krouží nad ovčínem. Vlaštovky mě zaujaly svým chováním a zvyklostmi a tak jsem si o nich něco víc zjistila:

  • Vlaštovky jsou stěhovaví ptáci, k nám na farmu přilétají zhruba o velikonocích a odlétají mezi září a říjnem. Když vlaštovky odletí na zimoviště, letí do teplých krajin, ty od nás do jižní Afriky.
  • Vlaštovky se krmí hlavně létajícím hmyzem a krmí jím i svá mláďata. Jsou velice obratní letci a když uvidí mouchu, dokáží ji v letu chytit a přitom jí nespolknout - aby ji mohli donést svým mláďatům.
  • Samička snáší 4 - 6 vajec a střídá se se samečkem v jejich zahřívání. Mláďata se rodí slepá a holá a peří jim doroste až v pozdějším věku.
  • Vlaštovky si staví hnízdo z vody a bláta, kterého je u nás na farmě až dost. Pak hnízdo vystelou trávou, senem a slámou. Když je hnízdo hotové, sameček ho vyzdobí třeba peříčkem nebo nějakým krásným květem.

Vlaštovky u nás žijí, protože v blízkosti kraviček, prasat, oveček a koz je hodně hmyzu. Do stejného hnízda se vlaštovky vracejí každý rok. Proto by farmáři neměli hnízda shazovat, protože pak místo opravy musí vlaštovky stavět nové hnízdo. My jejich hnízda už neničíme, protože teď víme, že se tam naše vlaštovky vrátí.

 

Různá hnízda vlaštovek na naší farmě.

 

 Vlaštovčí miminka mají hlad - maminka si musí pospíšit! :)

 

Vlaštovky mají pořád víc a víc peří. Nakonec se už do hnízda málem nevejdou a brzy už vyletí ven.

 

Když jednou vlaštovky přiletěly, začaly nám kroužit nad hlavou ve velkých kruzích a já si myslím, že si nás pamatují a že se tím s námi vítaly.

vlci-bouda-farma

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení